Naši studenti pomáhají jako překladatelé a organizátoři

tomas-langVánoční dárek pro Tomáše Langa

Svoji spolužačku Marii Novákovou znám již několik let. Za tuto dobu jsem se mnohokrát přesvědčila o její ochotě pomáhat druhým. Tentokrát ale podala „pomocnou ruku“ člověku, který ji na začátku ani nemohl přijmout.

Tomáš Lang rozhodně není obyčejný muž a na ulici byste si ho určitě všimli, protože se narodil bez rukou. Je mu 30 let, bydlí na Černém Mostě a prakticky ve všem je závislý na své mamince, ale to se snad i  díky jednomu projektu brzy změní.

Ivona: Jak celý projekt začal?
Marie: Moje máma je lékařka a s Tomášem pracuje již mnoho let. Jednou večer viděla  v televizi dokument o firmě Touch Bionics, která  vyrábí bionické ruce, které by Tomášovi mohly pomoci. Mamka mi o všem řekla, já jsem si firmu našla na internetu a začalo téměř roční dopisování.

Ivona: Cena obou rukou je přibližně 3 miliony korun. Jak se Vám podařilo vybrat tolik peněz?
Marie: Díky Televizi Prima se celý projekt medializoval, což nám pomohlo v získávání sponzorů. Ozvala se nám řada firem, částí peněz nám přispěla Nadace Olgy Havlové, která i zaštítila účet, na který mohli lidé posílat peníze, 1 milion korun nám přislíbila pojišťovna a zbytek doplatila Tomášova maminka.

Ivona: Jak to probíhalo jednání ve Skotsku?
Marie: V dubnu proběhlo první osobní setkání se zástupci firmy v jejich skotské pobočce, kde jsme se domluvili na zákroku. Poté jsme se do Skotska vrátili až v listopadu, kdy již ruce vyrobili a Tomáš se s nimi musel naučit pracovat. Každý den jsme chodili na rehabilitace a Tomáš se učil ruce ovládat. Celý lékařský tým a všichni zaměstnanci firmy se nám snažili pomáhat a byli nadšeni z Tomášových pokroků.

Ivona: Co všechno dnes Tomáš díky novým rukám umí?
Marie: Dokáže si sám otevřít láhev, udělá si sendvič, dojde na nákup, rozbalí si bonbon a  umí řadu dalších věcí. Je strašně moc šikovný.

Ivona: Pro Tomáše to je určitě velká změna. Jak se teď cítí a jak ty osobně vidíš jeho budoucnost?
Marie: Já si myslím, že Tomáš je hlavně hodně unavený. Naučil se (a bude se ještě muset naučit) spoustu nových věcí. Ale kromě toho, že je unavený, má i obrovskou radost. A jak to vidím já osobně? Mám strach, že Tomáš i jeho maminka budou „bez dohledu“ k věci přistupovat se strachem - a snad i laxně. Kdyby na ně dohlížel nějaký odborník nebo kdyby zůstali Langovi v kontaktu s terapeutkou, změny by  mohly probíhat rychleji a Tomáš by se mohl osamostatnit. Ale jen čas ukáže, jak silná je jeho vůle…

Ivona: A jak tato cesta obohatila tebe?
Marie: Jednoznačně jsem získala nové zkušenosti a vědomosti. Samotnou mě zajímá, jak takové bionické ruce pracují, ale je to i zkušenost s lidmi v těžké životní situaci. Nejvíce mě ale překvapilo setkání s lidmi ve Skotsku. Mají jinou mentalitu – všichni byli příjemní, vstřícní, vše probíhalo bez problémů. Setkala jsem se s úplně jiným jednáním, než na které bych pravděpodobně „narazila“ v Čechách.
Letos si už Tomáš dárky rozbalí sám, ale ten největší dostal od jedné mladé studentky, která mu pomohla splnit si svůj životní sen.

Ivona Kobrová, IV.A

Školní výlet
Jsme na nuceném školním výletě po Čelákovicích.

Přípravy na přijímací zkoušky na střední školy
budou zahájeny 29. května 2017 v 15:00 hodin