Mezinárodní den mateřského jazyka

Mezinárodní den mateřského jazyka jsme si letos připomněli řadou drobných aktivit, jejichž cílem bylo ukázat bohatství jazyka, jeho podoby a proměny. Největší ohlas měla se svým vystoupením naše srbská spolužačka Jelena Cvetković z prvního ročníku vyššího cyklu Gymnázia. Připravila malou přednášku o svém rodném jazyce. Nejvíce nás zaujaly zvláštnosti. Jako cizincům činí potíže výslovnost české hlásky „ř“ , tak my jsme zápolili se srbským přízvukem. Srbština má totiž přízvuky čtyři. A tak Srbové „testují“ výslovnost cizinců na jazykové hříčce „Gore gore gore gore“. Správně vyslovená věta znamená, že: „Nahoře hory hůře hoří“. Rozdíly ve výslovnosti přízvuků jsou však pro neškoleného člověka téměř neznatelné, a tak se vlastně nikomu z nás nepodařilo tuto větu správně vyslovit.

Další skupinky žáků pracovaly s lidovou slovesností, připravovaly jazykovou anketu, slovník školního slangu, výstavku knih, vytvářely ilustrace k příslovím, statisticky vyhodnocovaly údaje o jménech žáků naší školy. Mimochodem – víte, která jména jsou u nás ve škole nejvíce zastoupena? Mezi dívkami je to Tereza, mezi chlapci Jan.

Kristýna Špačková, septima A

Mezinárodní den mateřského jazyka

Kristýna Špačková, septima A

Schůzka rodičů budoucích primánů
v úterý 26. června 2018 od 18:00 hodin

Státní maturita 2018
zveřejnění Cermatu

Čelákovická odysea vyjádření k dotaci

Kurz pripravy k přijímacím zkouškám na střední školy a gymnázia
pro školní rok 2018/2019 pro současné žáky čtvrtých a osmých tříd začíná 21. 5. 2018 v 15.00 hodin

Maškarní ples
7.2.2018, v Kulturním domě Čelákovice, téma "Cesta kolem světa"

Kurzy tance
sezóna 2018/2019

Informace o přijímacím řízení
ve školním roce 2017-2018

Klíč k vědění II
Od 1.9.2017 – 31.8.2019 je naše instituce realizátorem projektu „Klíč k vědění II“

v sobotu 2. prosince 2017, od 14:00 -17:00 hodin

Organizace školního roku
2017/18

Spolupráce ve výuce
Nabízíme možnost spolupráce ve výuce přírodovědných předmětů a tělesné výchovy.

Dny otevřených dveří
vždy od 9:00 - 16:00