Mezinárodní den mateřského jazyka

Mezinárodní den mateřského jazyka jsme si letos připomněli řadou drobných aktivit, jejichž cílem bylo ukázat bohatství jazyka, jeho podoby a proměny. Největší ohlas měla se svým vystoupením naše srbská spolužačka Jelena Cvetković z prvního ročníku vyššího cyklu Gymnázia. Připravila malou přednášku o svém rodném jazyce. Nejvíce nás zaujaly zvláštnosti. Jako cizincům činí potíže výslovnost české hlásky „ř“ , tak my jsme zápolili se srbským přízvukem. Srbština má totiž přízvuky čtyři. A tak Srbové „testují“ výslovnost cizinců na jazykové hříčce „Gore gore gore gore“. Správně vyslovená věta znamená, že: „Nahoře hory hůře hoří“. Rozdíly ve výslovnosti přízvuků jsou však pro neškoleného člověka téměř neznatelné, a tak se vlastně nikomu z nás nepodařilo tuto větu správně vyslovit.

Další skupinky žáků pracovaly s lidovou slovesností, připravovaly jazykovou anketu, slovník školního slangu, výstavku knih, vytvářely ilustrace k příslovím, statisticky vyhodnocovaly údaje o jménech žáků naší školy. Mimochodem – víte, která jména jsou u nás ve škole nejvíce zastoupena? Mezi dívkami je to Tereza, mezi chlapci Jan.

Kristýna Špačková, septima A

Mezinárodní den mateřského jazyka

Kristýna Špačková, septima A

Kurzy přípravy na přijímací zkoušky
Pro velký zájem otevíráme nový běh kurzů přípravy na přijímací zkoušky pro současné žáky 4. ročníků ZŠ

Výsledky přijímacího řízení 2019
Přijati jsou uchazeči na 1. - 27. místě, včetně.

Výsledky jednotné přijímací zkoušky
zveřejněné společností CERMAT.