Projekt Comenius boří bariéry mezi školami i přes hranice

Zdroj: iDNES.cz

Mají děti a mládež možnost seznámit se včas s mezinárodním rozměrem dnešního života? Jaké by to asi bylo umožnit jim spolupráci s jejich vrstevníky z jiné země? Takovou příležitost nabízí projekty Partnerství škol Comenius, které jsou součástí Programu celoživotního učení Evropské unie.

Devět škol v osmi státech Unie, včetně Gymnáza J. A. Komenského z Čelákovic, spolupracovalo na projektu Lidská práva v Evropě. | foto: Partnerství škol Comenius
V rámci Partnerství škol Comenius mohou studenti a učitelé MŠ, ZŠ i SŠ spolupracovat na společných projektech. Jedná se o dvouletou spoluprací v bilaterální nebo multilaterální podobě.

Lidská práva v Evropě

Multilaterální projekt Lidská práva v Evropě je jedním z 1042 projektů Partnerství škol Comenius, které byly mezi lety 2007 a 2012 podpořeny evropským grantem v rámci Programu celoživotního učení. Je skvělou ukázkou, jaký přínos využití projektů Partnerství škol nabízí. Svým mezinárodním přesahem přispívá k šíření povědomí o evropské kultuře mezi žáky a studenty. Je tak jednou z možností, jak podpořit odstraňování bariér mezi jednotlivými národy a státy a zároveň poskytnout jejich účastníkům neocenitelnou životní a studijní zkušenost. A přestože bude Program celoživotního učení v příštím roce nahrazen novým programem, projekty Partnerství škol Comenius budou v jeho rámci pokračovat. Více informací o možnostech programu Comenius najdete na webu www.naep.cz/comenius, případně nás můžete kontaktovat na mailu comenius@naep.cz.
V České republice tento program administruje Dům zahraničních služeb, Národní agentura pro evropské vzdělávací programy (www.naep.cz).

Comenius proti předsudkům

Příkladem úspěšného využití této možnosti je projekt Lidská práva v Evropě, který v letech 2011 - 2013 realizovalo devět škol z osmi evropských zemí. Z České republiky se ho účastnilo Gymnázium J. A. Komenského z Čelákovic.
Cílem projektu bylo seznámit studenty s kulturními hodnotami Evropy, jejichž neznalost se stává potenciálním zdrojem netolerance, předsudků a sporů.
Využitím univerzálního jazyka hudby, dramatického a výtvarného umění se projekt snažil překonat bariéry v porozumění mezi evropskými národy, podpořit spolupráci mezi nimi a zvýraznit důležitost respektování a ochrany lidských práv jako klíčového faktoru existence mírového soužití v Evropě.
To vše probíhalo za kreativního využití ICT a ve snaze o zlepšení znalosti anglického jazyka všech účastníků, který se stal komunikačním jazykem projektu.

Výsledky společné práce ukázal muzikál

Prostřednictvím informačních a komunikačních technologií i v rámci společných setkání žáci vytvářeli tematické prezentace, skládali písně, psali básně, nacvičovali divadelní představení, vytvářeli ilustrace a vzájemně svou práci hodnotili.

Při závěrečném setkání studenti nazkoušeli a sehráli společně muzikál.

Vyvrcholení celé spolupráce představoval muzikál, který studenti nazkoušeli a sehráli při svém závěrečném setkání. Výsledky jejich práce byly prezentovány na internetových stránkách, ve školním i místním tisku.

Projekt byl ale přínosný i pro učitele. Nejen že si upevnili znalost angličtiny a práce s ICT, ale měli i možnost porovnat vzdělávací systém

Školní průkaz ISIC
naše škola vydává svým studentům mezinárodní studentský průkaz ISIC