Týden vědy a techniky

Vážení čtenáři, rád bych Vás seznámil s aktivitami, které jsme jako studenti gymnázia podnikli v rámci Týdne vědy a techniky.

2. listopadu jsme se vydali do Městské knihovny v Praze abychom zde absolvovali dvě přednášky. První přednáška byla dějepisná. Jmenovala se ,,Žádný rámus. pánové“

a pojednávala o Bachově absolutismu  v Čechách. Přednášela nám paní Pokorná a podala nám vyčerpávající informace o této době. Druhá přednáška měla název ,,I čtení je vizuální“. Přednáška byla o propojení literatury s vizuálními podněty. Své příspěvky pronesli paní Fedrová, paní Hrdličková a pan Jareš z Ústavu pro českou literaturu. Dozvěděli jsme se např. o různých postupech při popisu něčeho vizuálního. Zmíním například popis obrazu Vražda v domě od Jakuba Schikanedera v knize Lord Mord, Miloše Urbana nebo povedené zfilmování Knihy Spalovač mrtvol režisérem Jurajem Herzem.

Tímto však pro nás Týden vědy a techniky neskončil. Už 5. listopadu jsme mohli využít další nabídky - dne otevřených dveří v Ústavu pro jazyk český náležející Akademii věd.

Nejprve jsme navštívili budovu ve Valentinské ulici a prohlídku jsme začali v oddělení onomastiky. Zde nám pan Harvalík referoval o své práci a o funkci oddělení onomastiky.

Mezi funkce tohoto oddělení patří shromažďování a archivace jmen osob, názvů obcí a místních názvů. Překvapilo nás, že Česká republika má jako jediný stát na světě kompletně zpracovaný seznam míst včetně místních názvů, a to i s výkladem těchto názvů. Pan Harvalík nám dokonce ukázal složku Čelákovice, kde byly zaznamenány místní názvy, např. V Prokopě a Ve skále. Také nás seznámil s postupem při udělování souhlasu k pojmenování dítěte nějakým neobvyklým jménem. Matriční úřady se v případě nejasností musí obracet právě na oddělení onomastiky.

Dále jsme navštívili oddělení staré češtiny, kde jsme mohli nahlédnout do Jungmannova slovníku a Štítného spisů.

Poté jsme se přesunuli na pracoviště do Letenské ulice. V oddělení lexikologie a lexikografie nás přivítala paní Tichá a seznámila nás s postupem při zpracovávání současné slovní zásoby češtiny. Dále jsme zde navštívili excerpční pracoviště, které se zabývá nacházením a zaznamenáváním nově se vyskytujících slov v současné češtině. Sami jsme měli možnost si excerpční činnost vyzkoušet.

Na závěr exkurze jsme nahlédli do jazykové poradny, kam lidé mohou zasílat dotazy ohledně gramatiky nebo významu slov. Nejčastěji prý padají dotazy na psaní velkých písmen a význam cizích slov.

Prohlídka Ústavu pro jazyk český i přednášky v Městské knihovně byly velice zajímavé a poučné. Na závěr bych proto chtěl poděkoval profesorkám z kabinetu češtiny a dějepisu, které nám tyto akce připravily a umožnili nám tak netradiční způsob výuky.

Jan Kredba, IV.A

Školní průkaz ISIC
naše škola vydává svým studentům mezinárodní studentský průkaz ISIC